Historie  

Jak smaltování v Českých Budějovicích vznikalo?

Koncem 19. století vznikly v Českých Budějovicích tři smaltovny. Roku 1893 byla ve Vrátě založena veřejná obchodní společnost Westen & Hasenclever, která se zabývala výrobou smaltovaného nádobí a kovového zboží. V roce 1905 odkoupila továrnu firma M. Ullmann a syn, která pokračovala dále ve výrobě smaltovaného nádobí. Do této rodinné společnosti postupem času vstupovali další rodinní příslušníci nebo-li společníci. Po roce 1948, kdy došlo ke znárodnění firmy, byla továrna začleněna pod generální ředitelství Spojené smaltovny a závody na kovové zboží Praha. V roce 1951 vznikl z těchto tří smaltoven samostatný národní podnik Sfinx. Nynější společnost BELIS byla exportním závod n.p. Sfinx České Budějovice.

V průběhu let 1975 až 1985 se z podniku po požáru a dlouhé rekonstrukci stal moderní závod s výrobní technologií na světové úrovni. Vyrobené zboží se dodávalo pod různými výrobním názvy jako zboží SFINX, MERKURIA, BELIS apod. Název BELIS si společnost vybrala právem, neboť se jedná o jednu z nejrozšířenějších ochranných známek pro české smaltované nádobí.

 

Ranná minulost a současnost společnosti BELIS

V současnosti firma BELIS vychází z dlouholetých zkušeností a osvědčených postupů svých předchůdců, které nadále zdokonaluje a zkvalitňuje. Firma BELIS je v současnosti největším producentem smaltovaného nádobí v České republice, přičemž si výborně počíná i v konkurenci zahraničních producentů kuchyňského nádobí. BELIS se zaměřuje na kvalitní nádobí s vysokými užitnými vlastnostmi, ve kterém je možno připravovat zdravotně nezávadné pokrmy.

 

Rok 2013 byl pro BELIS rokem zlomovým. BELIS realizoval největší investici do smaltovaného nádobí za posledních 20 let a výrazně tím navýšil svůj podíl na trhu domácích potřeb. Společnost BELIS oprášila světoznámou značku SFINX a započala výrobu Gastro nádobí, nových pekáčů či tradiční, notoricky známé řady BSE v původním designu právě pod značkou SFINX.

 

V rámci rozšíření výroby o výše uvedené položky BELIS investoval i do výrazného rozšíření skladovacích kapacit pomocí moderních regálových polí.

 

Společnost BELIS je společností, která si uvědomuje rostoucí význam internetového obchodu a z tohoto důvodu se rozhodla navázat exlusivní spolupráci s e-shopem www.smaltovane-nadobí-sfinx.cz.